با حضور مدیرعامل هلدینگ انرژی گستر سینا؛

برج تقطیر تمام ایرانی پالایشگاه قطران ذغالسنگ اصفهان به بهره‌برداری رسید

برج تقطیر تماماً ایرانی پالایشگاه قطران ذغالسنگ اصفهان با حضور مهندس صادقی مدیرعامل شرکت مادرتخصصی انرژی گستر سینا به بهره‌برداری رسید.
برج تقطیر تمام ایرانی پالایشگاه قطران ذغالسنگ اصفهان به بهره‌برداری رسید

به گزارش روابط عمومی هلدینگ انرژی گستر سینا، مهندس صادقی در مراسم بهره‌برداری از برج تقطیر جدید شرکت پالایش قطران ذغالسنگ که با حضور معاونین هلدینگ، مهندس غلامی مدیرعامل شرکت پالایش قطران ذغالسنگ اصفهان و مدیران و کارکنان این شرکت در محل پالایشگاه قطران برگزار شد، اظهار کرد: در این پروژه از نزدیک شاهد تلاش همه همکاران اعم از همکاران بخش‌های فنی و مهندسی، مالی، تدارکات و ... بودم و این پروژه اگر امروز به ثمر نشست، در سایه همکاری یکپارچه تمام بخش‌های قطران بوده است.

 

ساخت و نصب برج تقطیر جدید قطران بدون حتی یک حادثه جانی و مالی

مدیرعامل هلدینگ انرژی گستر سینا به مدیریت مالی این پروژه به رغم شرایط اقتصادی موجود در کشور اشاره کرد و گفت: یکی از دستاوردهای مهم این پروژه در کنار سایر دستاوردها، مدیریت بسیار خوب مالی است به طوری که فرایند طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی برج تقطیر C531 قطران  از نظر مالی بسیار قابل قبول بود و این مسئله در سایه هماهنگی خوب بین بخش‌های فنی و مهندسی و مالی امکان‌پذیر شد.

مهندس صادقی، پروژه طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی برج تقطیر جدید قطران را از نظر ایمنی یک پروژه سنگین و پرمخاطره خواند و گفت: خوشبختانه با مدیریت خوب همکاران ایمنی و بهداشت شرکت پالایش قطران ذغالسنگ، این پروژه بدون هیچ‌گونه حادثه مالی و جانی به بهره‌برداری رسید در حالی که انجام چنین کاری آن هم در یک پالایشگاه در حال فعالیت به طور طبیعی می‌تواند ریسک‌های بسیار زیادی به همراه داشته باشد.

 

تحقیق و توسعه در قطران نهادینه شده است

وی در بخش دیگری از سخنان خود به شکل‌گیری فعالیت‌های دانش‌محور و دانش‌بنیان در مجموعه قطران ذغالسنگ اشاره کرد و افزود: شرکت پالایش قطران ذغال‌سنگ درحالی امروز با بالاترین بازدهی سرمایه در مجموعه‌ی انرژی‌گسترسینا قرار دارد که اگر فعالیت‌های دانشی در آن شکل نمی‌گرفت با چالش‌های جدی مواجه می‌شد.

صادقی شرکت پالایش قطران ذغالسنگ اصفهان را یک مجموعه منحصربه‌فرد در خاورمیانه دانست و اضافه کرد:این مجموعه تکنولوژی خود را در سال 1376 از کشور فرانسه وارد کرد و تمام تجهیزات به صورت وارداتی در این پالایشگاه نصب شدند ولی امروز که راجع به آن صحبت می‌کنیم شاید بیشتر از 10 سال است که هیچ کارشناس خارجی در مجموعه قطران حضور نیافته است و قطرانِ امروز با قطران سال 76 تفاوت‌های بسیاری دارد.

مدیرعامل هلدینگ انرژی گستر سینا ادامه داد: امروز به جرأت می‌توان گفت مسئله تحقیق و توسعه در قطران نهادینه شده و به عبارتی بدنه قطران با تحقیق و توسعه عجین شده است.

وی در پایان سخنان خود به انسجام هیئت مدیره شرکت قطران در انجام این پروژه اشاره کرد و گفت: در رأس تمام این موضوعات، شاهد انسجام اعضای هیئت مدیره قطران در به ثمر نشستن پروژه برج تقطیر C531 بودیم که به طور جدی و همه جانبه حمایت کردند تا این پروژه به نحو احسن انجام شود.

 

مدیرعامل قطران: صفر تا صد برج تقطیر C531، توسط متخصصان داخلی طراحی و اجرا شد/مسیر توسعه را در قطران ادامه می‌دهیم

در ادامه این مراسم، مهندس ابوالفضل غلامی مدیرعامل شرکت پالایش قطران ذغالسنگ اصفهان اظهار کرد: امروز افتخار بهره‌برداری از یک پروژه ملی را داریم که صفر تا صد آن توسط متخصصان و مهندسان داخلی طراحی و اجرا شده است.

وی افزود: اجرای این پروژه نشان داد همکاران پُرتوانی داریم که در شرایط سخت موجود به ویژه تحریم‌ها می‌توانیم به آنها اعتماد کنیم و مسیر توسعه را ادامه دهیم.

مدیرعامل شرکت پالایش قطران ذغالسنگ در ادامه سخنان خود را زحمات شبانه‌روزی تمام کارکنان قطران در راه‌اندازی برج تقطیر C531 قدردانی کرد و گفت: معمولاً پروژه‌های بزرگ با ریسک‌پذیری مدیران ارشد آغاز می‌شود و به نتیجه می‌رسد و در این پروژه نیز به نوبه خودم از زحمات و حمایت‌های مهندس صادقی چه در زمان تصدی مسئولیت شرکت قطران و چه اکنون به عنوان مدیرعامل هلدینگ انرژی گستر سینا و همچنین اعضای هیئت مدیره شرکت  تشکر می‌کنم و امیدوارم بتوانیم مسیر توسعه را ادامه بدهیم و قطران در آینده نیز برای مجموعه هلدینگ انرژی گستر سینا خبرهای خوبی داشته باشد.

 

مدیر پالایشگاه قطران: اگر برج‌های جدید ساخته نمی‌شد مجبور بودیم با نصف ظرفیت کار کنیم

مهندس امینیان مدیر پالایشگاه قطران ذغالسنگ اصفهان نیز در مراسم بهره‌برداری از برج تقطیر C531 این پالایشگاه اظهار کرد: برج‌های تقطیر در زمان تاسیس پالایشگاه، از کشور فرانسه به ایران آورده شد و با گذشت زمان و بر حسب شرایط و تغییر خوراک، تغییراتی به صورت مکرر در داخل برج‌ها اتفاق افتاد و شاید بتوان گفت ساخت برج جدید مرحله پنجم تغییرات واحد تقطیر روغن‌ها است.

وی تأکید کرد: اگر این تغییرات اتفاق نمی‌افتاد و برج‌های جدید ساخته نمی‌شد، امروز مجبور بودیم با کمتر از نصف ظرفیت اسمی پالایشگاه فعالیت کنیم.

مدیر پالایشگاه قطران ذغالسنگ اصفهان به ساخت یکی دیگر از برج‌های این پالایشگاه بین سال‌های 1388 تا 1390 اشاره کرد و گفت: در ساخت آن برج، در بخش‌هایی از راهنمایی و کمک مشاوران خارجی بهره بردیم اما به جرات و با قاطعیت می‌توان گفت صفر تا صد برج تقطیر C531 توسط متخصصان ایرانی انجام شد.

انتهای پیام/

تعداد بازدید : ۷۵۴
کد خبر : ۱,۳۱۲
تاریخ ویرایش خبر : ۱۵ مهر ۱۴۰۲

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.
 

پیوندها

ارتباط با ما

  • میدان آرژانتین- ابتدای بزرگراه افریقا، ساختمان شماره ۱ بنیاد مستضعفان، طبقه ۱۴
  • تلفن : ۸۶۰۸۸۳۹۸ - ۰۲۱
  • فکس :۸۶۰۸۸۳۹۲ -۰۲۱
  • پست الکترونیک : info@sedcompany.ir