درگفت­وگو با مدیر پروژه برج تقطیر C531 پالایشگاه قطران بررسی شد؛

چرا ساخت برج تقطیر جدید برای پالایشگاه قطران مهم بود؟/آشنایی با ۵ ویژگی بُرج جدید C531

مهندس شفیعی مدیر پروژه برج تقطیر C531 پالایشگاه قطران ذغالسنگ اصفهان ضمن تشریح اهمیت ساخت و نصب این برج برای پالایشگاه قطران، به بیان ویژگی‌ها و دستاوردهای این پروژه پرداخت.
چرا ساخت برج تقطیر جدید برای پالایشگاه قطران مهم بود؟/آشنایی با ۵ ویژگی بُرج جدید C531

 به گزارش روابط عمومی هلدینگ انرژی گستر سینا، شرکت پالایش قطران ذغالسنگ اصفهان به عنوان تنها پالایشگاه قطران در ایران و خاورمیانه، اصولا ماهیتی دوستدار محیط زیست دارد چرا که این پالایشگاه محصول فرایند ُککسازی ذوب آهن اصفهان را که سال‌ها به یک معضل زیست محیطی لاینحل تبدیل و موجب آلودگی خاک، آب و هوا شده بود، دریافت کرده و به محصولات قطرانی استراتژیک برای کشور تبدیل می‌کند.

 این پالایشگاه که تکنولوژی آن در دهه ۷۰  شمسی از کشور فرانسه وارده شده است، با گذشت زمان و تشدید بیش از پیش تحریمهای ظالمانه آمریکا و کشورهای غربی علیه جمهوری اسلامی ایران، با مشکل اساسی در فرایند بازسازی برج‌های تقطیر خود به عنوان قلب تپنده پالایشگاه مواجه می‌شود اما متخصصان و مهندسان این شرکت بیکار ننشسته و به منظور خنثی‌سازی تحریمها، طراحی و ساخت برج تقطیری ایرانی را با همکاری یک شرکت دانش‌بنیان داخلی در دستور کار قرار می‌دهند؛ بُرجی که چند روز پیش با موفقیت نصب و به بهره‌برداری رسید.

مهندس شفیعی مدیر پروژه برج C531 پالایشگاه قطران ذغالسنگ اصفهان درباره اهمیت ساخت این برج می‌گوید: پالایشگاه قطران از سه برج تقطیر اصلی تشکیل شده است که به صورت سری کار می‌کنند؛ به عبارت دیگر هیچ کدام از برج‌ها جایگزین دیگری نیست و فعالیت هر کدام منحصر به فرد است. لذا برج‌های تقطیر در این پالایشگاه به نوعی قلب تپنده و جزو مهمترین تجهیزات پالایشگاه ھستند که با توجه به فرسودگی‌های ناشی از تغییر خوراک و گذشت زمان، ساخت یک برج جدید بر اساس خوراک امروز پالایشگاه یعنی ترکیب قطران و روغن‌های پتروشیمی، بسیار ضروری و لازم بود.

 پالایشگاه قطران ذغالسنگ اصفهان

او به ویژگی‌های این پروژه در مراحل طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی برج تقطیر جدید پالایشگاه اشاره می‌کند و می‌افزاید: یکی از ویژگی‌های مهم این پروژه تأمین حداکثری مواد خام مورد نیاز از محصولات داخل کشور بود؛ به طوری که مواد خام مورد نیاز آن به ویژه سیمجوش‌ها، الکترودها ، ساپورت‌های فنری خطوط لوله و پمپ‌ها با تکیه بر توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان و مجرب داخلی تأمین شد.

 به گفته شفیعی یکی از ویژگی‌های شاخص برج جدید پالایشگاه قطران ذغالسنگ اصفهان، بهره‌مندی ازتکنولوژی پوشش‌دهی جداره داخلی برج است؛ به گونه‌ای که این بُرج را به نخستین برج تقطیر قطرانی با پوشش جداره داخلی «استنلِس استیل» در کشور تبدیل کرده است که علاوه بر کاهش شدید هزینه‌های ساخت، باعث ایجاد مقاومت بالا در برابر خوردگی شیمیایی خواهد شد .

مدیر پروژه برج C531 پالایشگاه قطران ادامه داد: ویژگی دیگر در اجرای این پروژه هزینه نهایی انجام پروژه و نزدیکی آن با بودجه مصوب اولیه است که با وجود شرایط اقتصادی حاکم بر کشور به نحو احسن مدیریت و انجام شد.

شفیعی یکی دیگر از مهمترین دستاوردهای این پروژه را ایجاد تجربه سودمند برای کارکنان و مهندسان جوان پالایشگاه میداند به نحوی که تمام مستندات و مدارک طراحی ، ساخت و راه اندازی برج در راستای مدیریت دانش و انتقال تجربیات به نسل های آینده، ثبت و ضبط شد.

و اما ویژگی پنجم که مهندس شفیعی روی آن تأکید دارد، ساخت، حمل، نصب و راه اندازی برج جدید بدون هیچ‌گونه حادثه جانی و خسارت مالی است در حالی که انجام چنین پروژه­‌هایی به خودی خود دارای ریسک‌­ها و مخاطرات بسیاری است.

پالایشگاه قطران ذغالسنگ اصفهان

از دیگر نکات مهم این پروژه، مقایسه برج تقطیر ایرانی با نمونه مشابه خارجی است؛ موضوعی که به گفته شفیعی نه تنها بُرج ایرانی از نظر کیفیت نسبت به نمونه خارجی عقب نیست بلکه نسبت به نمونه فرانسوی موجود در پالایشگاه دارای قُطر و ارتفاع بیشتری است و از تکنولوژی جدیدتری در سینی‌­های داخلی آن بهره می‌­برد که این باعث افزایش بهره‌­وری و کیفیت در تولید محصول نهایی خواهد شد.

مدیر پروژه برج تقطیر C531 پالایشگاه قطران ذغالسنگ اصفهان می‌­گوید: علاوه بر این موارد، بُرج طراحی و ساخته شده توسط جوانان و مهندسان ایرانی با توجه به استفاده از تکنولوژی پوشش‌­دهی «استنلس استیل» نسبت به نمونه خارجی موجود در برابر خوردگی شیمیایی مقاوم‌­تر است و عمر مفید بیشتری دارد.

 وی افزود: تلاش مهندسین پالایشگاه قطران در راستای بی‌نیازی از دانش و تکنولوژی کشورهای خارجی متوقف نخواهد شد و به منظور نوسازی و بهسازی تجهیزات پالایشگاه قطران، پروژه‌­های دانش‌بنیان دیگری در دست اجراست که ان‌­شاءالله در آینده نه چندان دور به بهره برداری خواهند رسید.

بر اساس این گزارش، پروژه طراحی و ساخت برج تقطیر جدید پالایشگاه قطران ذغالسنگ اصفهان ­به­رغم وجود مشکلاتی همچون بیماری همه­گیر کرونا و تحریم­های ظالمانه طی مدت تقریبی دو سال از اسفند سال 1399 تا اردیبهشت ۱۴۰۲ به طول انجامید و امروز هنر دست جوانان ایرانی همچون خورشید تابان در آسمان ذوب آهن اصفهان می‌درخشد.

انتهای پیام/

کد خبر : ۱,۳۲۱
کلیدواژه ها: قطران، ذغالسنگ، انرژی گستر سینا، برج تقطیر، بنیاد مستضعفان، دانش‌بنیان، تحقیق و توسعه، تحریم
تاریخ ویرایش خبر : ۱۶ مهر ۱۴۰۲

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.
 

پیوندها

ارتباط با ما

  • میدان آرژانتین- ابتدای بزرگراه افریقا، ساختمان شماره ۱ بنیاد مستضعفان، طبقه ۱۴
  • تلفن : ۸۶۰۸۸۳۹۸ - ۰۲۱
  • فکس :۸۶۰۸۸۳۹۲ -۰۲۱
  • پست الکترونیک : info@sedcompany.ir