جلوگیری از انفجار مهیب در چاه شماره ۱۲ میدان نفتی چشمه خوش/روایت از خودگذشتگی حفارمرد شرکت پِدِکس

نشت و فوران شدید نفت و گاز از چاه شماره ۱۲ میدان نفتی چشمه خوش با حضور به موقع و از خودگذشتگی رئیس منطقه شرکت حفاری و اکتشاف انرژی گستر پارس (پدکس) مهار شد.
جلوگیری از انفجار مهیب در چاه شماره ۱۲ میدان نفتی چشمه خوش/روایت از خودگذشتگی حفارمرد شرکت پِدِکس

به گزارش روابط عمومی هلدینگ انرژی گستر سینا، پژمان طهماسبی که ۳۰ سال سابقه فعالیت در صنعت حفاری را دارد و از سال ۱۳۸۸ همکاری با شرکت حفاری و اکتشاف انرژی گستر پارس را آغاز کرده، درباره جزئیات این حادثه گفت: تعمیر چاه شماره ۱۲ میدان نفتی چشمه خوش به کارفرمایی شرکت کاریان کیش و نظارت عالیه شرکت ZN VOSTOK روسیه، توسط دستگا حفاری خشکی ۱۰۱ شرکت حفاری و اکتشاف انرژی گستر پارس، حدود یک ماه پیش در مدت زمان ۲۵ روز انجام و چاه تحویل کارفرما شد.

رئیس منطقه شرکت پدکس که دستگاه‌های حفاری ۱۰۱، ۲۰۱، ۲۰۲، ۲۰۳ و ۲۰۴ زیر نظر او فعالیت می‌کنند ادامه داد: پس از اینکه موقعیت چاه شماره ۱۲ توسط بچه‌های پدکس به طور کامل تمیز شد، روز سه‌شنبه هفته گذشته (۲۳ آبان ۱۴۰۲) با حضور نمایندگان شرکت کاریان کیش و شرکت روسی ZN VOSTOK، لوکیشن را تحویل دادیم و عملیات اتصال خروجی چاه به خط لوله بهره‌برداری انجام شد و  بعد از آن نیز همه رفتند و فقط من به همراه راننده در لوکیشن مانده بودم.

رئیس منطقه پدکس

این حفارمرد ۵۳  ساله که موهای خود را در صنعت حفاری سپید کرده است، افزود: به یکباره صدای سوت از خط لوله بهره‌برداری چاه شماره ۱۲ به گوش رسید و در یک چشم به هم زدن بر اثر سوراخ بوجود آمده در خط لوله، نفت و گاز همراه آن تا ارتفاع ۵ الی ۶ متری فوران کرد و لحظه به لحظه پرتاب و فوران نفت و گاز بیشتر و بیشتر می‌شد و فشار سرچاهی ۷۵۰ PSI بود.

طهماسبی توضیح داد: با اینکه کوچکترین جرقه‌ای در لوکیشن می‌توانست منجر به انفجاری عظیم و مهیب با خسارت‌های فراوان شود، موبایل خود را که تنها وسیله الکتریکی در آن منطقه بود به گوشه‌ای پرتاب کردم و به سر خود را به تسهیلات سرچاهی رساندم و شیرها را بستم تا از وقوع یک حادثه بزرگ جلوگیری شود. بعد از آن بود که نیروهای امدادی شامل اورژانس و نیروی انتظامی و مسئولان شرکت روسی خود را به لوکیشن رساندند. با اینکه شاید از نظر شرکتی وظیفه‌ای نداشتم و این مسئله مربوط به پدکس نمی‌شد اما وقتی فوران نفت و گاز را مشاهده کردم، تنها مسئله مهم برایم، جلوگیری از وقوع حادثه و انفجار و ورود خسارت بود.

انتهای پیام/

تعداد بازدید : ۹۷۱
کد خبر : ۱,۴۶۱
کلیدواژه ها: انرژی گستر سینا، حفاری و اکتشاف انرژی گستر پارس، میدان نفتی چشمه خوش، zn vostok، پژمان طهماسبی، خط لوله
تاریخ ویرایش خبر : ۲۷ آبان ۱۴۰۲

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.
 

پیوندها

ارتباط با ما

  • میدان آرژانتین- ابتدای بزرگراه افریقا، ساختمان شماره ۱ بنیاد مستضعفان، طبقه ۱۴
  • تلفن : ۸۶۰۸۸۳۹۸ - ۰۲۱
  • فکس :۸۶۰۸۸۳۹۲ -۰۲۱
  • پست الکترونیک : info@sedcompany.ir