مدیرعامل پدکس در اولین همایش ملی افزایش بهره‌دهی چاه‌های نفت و گاز مطرح کرد

فیلم/لزوم توسعه فناوری برداشت از میادین نفتی برای جلوگیری از مرگ مخازن

مدیرعامل شرکت حفاری و اکتشاف انرژی گستر پارس (پدکس) گفت: اگر نتوانیم فناوری‌های مربوط به برداشت از چاه‌های نفت و گاز را توسعه دهیم، مخازن فعلی در نیمه دوم عمرشان با کاهش تولید و در نهایت با مرگ مخزن مواجه می‌شوند.
فیلم/لزوم توسعه فناوری برداشت از میادین نفتی برای جلوگیری از مرگ مخازن

به گزارش روابط عمومی هلدینگ انرژی گستر سینا، مهندس علی فرزونده در نخستین همایش ملی افزایش بهره‌دهی چاه‌های نفت و گاز با بیان اینکه هلدینگ انرژی گستر سینا به عنوان یکی از 13 هلدینگ بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در خدمت صنعت نفت کشور به ویژه در شرایط تحریم‌های ظالمانه غرب بوده است اظهار کرد: این هلدینگ در حوزه بالادست و پایین دست صنعت نفت کشور فعالیت دارد و دو شرکت پدکس و حفاری شمال با داشتن 14 دکل خشکی و 3 دکل دریایی بزرگترین شرکت غیردولتی کشور در این حوزه محسوب می‌شوند. 

مدیرعامل شرکت حفاری و اکتشاف انرژی گستر پارس با اشاره به میانگین ضریب بازیافت مخازن در دنیا افزود: این میانگین در حال حاضر در سراسر جهان بین 20 تا 40 درصد است که با احتساب نرخ ضریب بازیافت فعلی ذخایر اثبات شده نفت، تنها 54 سال دیگر ما نفت خواهیم داشت ولی با اجرای روش‌های IOR و EOR این زمان به بیش از دو برابر افزایش می‌یابد. 

فروزنده در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ۷۸ درصد از ذخایر نفتی در زمان رهاسازی میادین نفتی در آنجا باقی می‌ماند و برداشت نمی‌شود گفت: با استفاده از ترکیبی از تکنولوژی‌های IOR و EOR دستیابی به ضریب بازیافت ۵۰ تا ۷۰ درصد برای برخی از میادین دور از انتظار نیست و با استفاده از روش‌های نانو تکنولوژی این نرخ تا ۱۰ درصد بیشتر هم امکان افزایش دارد. 

مدیرعامل شرکت حفاری و اکتشاف انرژی گستر پارس یادآور شد: ایران در حال حاضر 650 میلیارد بشکه نفت درجا دارد که با ضریب بازیافت 22 درصد، 143 میلیارد آن قابل استحصال است و در واقع می‌توان گفت 507 میلیارد بشکه از این نفت در مخازن باقی می‌ماند. 

وی تأکید کرد: اگر یک درصد ضریب بازیافت را افزایش دهیم و از 22 درصد به 23 درصد برسانیم، چیزی حدود 500 میلیارد دلار درآمد عاید کشور می‌شود. 

 

کد خبر : ۵۶۴
کلیدواژه ها: شرکت ملی نفت، هلدینگ انرژی گستر سینا، فروزنده، پدکس، حفاری و اکتشاف انرژی گستر پارس، مخازن نفت و گاز
تاریخ ویرایش خبر : ۱۹ آبان ۱۴۰۱

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.
 

پیوندها

ارتباط با ما

  • میدان آرژانتین- ابتدای بزرگراه افریقا، ساختمان شماره ۱ بنیاد مستضعفان، طبقه ۱۴
  • تلفن : ۸۶۰۸۸۳۹۸ - ۰۲۱
  • فکس :۸۶۰۸۸۳۹۲ -۰۲۱
  • پست الکترونیک : info@sedcompany.ir